Charakterystyka chłopów i inteligencji w weselu akt 1 cytaty
To właśnie do niego przybywa Wernyhora, aby przekazać "Rozkaz-Słowo" i "pomówić o Przymierzu" (zespoleniu chłopów i inteligencji w walce o niepodległość).Scena 21 Poeta, Rachel Poeta i Rachela rozpoczynają rozmowę.. Żyd wskazuje na bójkę, Czepiec uderzył Maćka.. Uwagi pojawiające się na wstępie to niezwykle rozbudowany, tworzący nastrojową atmosferę opis bronowickiej chaty - miejsca akcji.Krytyka inteligencji jest znacznie ostrzejsza i boleśniejsza, niż to miało miejsce w przypadku chłopów.. Ma dwie siostry Marysie i Anne (Gospodynia).. Izba wybielona siwo, prawie błękitna, jednym szarawym tonem półbłękitu obejmująca i sprzęty, i ludzi, którzy się przez nią przesuną.Z „Wesela" wyłania się obraz chłopów „skłonnych do bitki i wypitki".Są oni zapalczywi, uparci i kierują się własnym rozumem, choć jednocześnie wykazują się dobrymi chęciami.. Popadają w modę chłopomanii.. W Weselu ludzie z miasta (np, Radczyni) myślą o chłopach schematycznie, są przekonani o swej wyższości i naturalnej roli przewodnika narodu (chociaż równocześnie obawiają się chłopów).. Obraz chłopów Sposobem, w jaki ukazuje chłopów Wyspiański udowodnił, że pomimo, iż sam ożenił się z chłopką, nie jest ludomanem.. Ksiądz nie płaci, tylko bierze.. Należy do szeregów inteligencji, ale jego świat, rządzony przez lirykę, wydaje się odróżniać go od innych postaci, które pojawiły się na przyjęciu.Motyw tańca - taniec pojawia się w „Weselu" w różnych odsłonach, najbardziej istotny jest jednak chocholi taniec z finałowej sceny dramatu - symbol narodowego marazmu i bezsilności..

Jest przedstawicielką niższej klasy społecznej - chłopów.

Uroczystości weselne stały się znakomitą okazją do przyjrzenia się relacjom dwóch grup społecznych: inteligencji i chłopom.. Jest młodą, piękną dziewczyną, miała szesnaście lat.. Żyd i Ksiądz.. Postać ta symbolizuje historię wzajemnej nienawiści chłopów i szlachty.Stanisław Wyspiański w swoim najsłynniejszym dramacie pt.: ,,Wesele" bardzo szczegółowo i w sposób dość okrutny przedstawił obraz inteligencji polskiej, której przedstawicielami w utworze byli: Pan Młody, czyli poeta Lucjan Rydel, poeta Kazimierz Przerwa Tetmajer, dziennikarz Rudolf Starzewski, ciotka Rydla Antonina Domańska oraz Isia, czyli Jadwiga Tetmajer.Obraz chłopów w oczach inteligencji w Weselu Stanisława Wyspiańskiego (akt 1 scena 30) oraz w odniesieniu do całości.. Już w pierwszym akcie ukazany jest główny problem uniemożliwiający prawdziwe zjednoczenie polskiego społeczeństwa.Akt 1..

Lekceważą chłopów, gardzą nimi, są przekonani o swojej wyższości.

To przecież Jasiek zgubił złoty róg, gdy schylał się po czapkę.WESELE Charakterystyka chłopstwa:->.Zauważa to Czepiec: „Pon się boją we wsi ruchu./ Pon nos obśmiewajom w duchu".W tekście "Wesela" didaskalia pojawiają się bardzo często i zajmują w dramacie dużą objętość.. Rachela to młoda artystka, która we wszystkim dookoła widzi poezję.Jako muzą wesela, dotrzymuje kroku Poecie w tworzeniu wierszy i wraz z nim jest inicjatorką fantastycznych wydarzeń w aktach II i III.Gdy Austriacy uznali, ze powstanie krakowskie nie ma szans powodzenia brutalnie spacyfikowali chłopów).. Mówią o sprzedawaniu chłopom towarów.. Bierze ślub z chłopką Jagną z Bronowic - jest to nielada wyczyn jak na czasy w których żył Pan Młody, jego rodzina odnosi się z dystansem do wyboru syna, traktuje[Dziennikarz; akt I, scena 1] Pon się boją we wsi ruchu.. Upiór - Jakub Szela - objawia się Dziadowi.Jakub Szela był przywódcą chłopów podczas rzezi galicyjskiej w 1846 roku.. Chłopi są ukazani jako wielka siła narodu, ale siła ta nie jest wykorzystana.Obraz inteligencji: Zachwycają się wsią, przyrodą, wiejską ciszą, strojami, obyczajami, ale są to tylko zachwyty pozorne..

"Wesele" uderza w złudzenia, zakłamanie i słabość inteligencji.

Dogadują się doskonale, oboje operują licznymi odniesieniami do mitologii.. Darmowe rozwiązanie pracy domowej, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum studia.. Poeta uznaje oczytaną Żydówkę za swą muzę, porównując ją do Galatei [w mitologii greckiej to nimfa.Mężczyzna wywodzi się z inteligencji, pochodzi z miasta, a dokładnie z Krakowa.. Panna Młoda przedstawiona przez Wyspiańskiego w Weselu całkowicie różni się charakterem, wiedzą, wychowaniem od rzeczywistej Jadwigi.Chłopi i inteligencja w Weselu.. Zaproszony został także Stanisław Wyspiański.Pochodzi z podkrakowskich Bronowic.. Z takich, jak my, był Głowacki.. [Czepiec, akt I, scena 1] Oni się tam gniotą, tłoczą I ni stąd, ni zowąd naraz„Wesele" - obraz inteligencji Przedstawiciele inteligencji zgromadzeni na bronowickim weselu zostali ukazani jako grupa hermetyczna, niechętna ludowi, mająca do niego dystans i traktująca z wyższością chłopów.. WernyhoraPoeta na wesele odbywające się w chacie jego brata przybył z miasta.. Wyspiański w „Weselu" przedstawił Szereg sytuacji obrazujących prawdziwy Stan relacji pomiędzy chłopstwem a inteligencją.. Charakterystyka chłopów i inteligencji oraz sąd o narodzie polskim.Żyd mówi, że inteligencja i chłopi są rozdzieleni, jeden to Sas, drugi las..

Pomimo, że pokazuje się Dziadowi, jest przestrogą dla inteligencji.

Skąpany we krwi ukazuje się Dziadowi - jedynej postaci w dramacie, która brała udział w krwawych zajściach 1846 roku.. Dokonał oceny na podstawie własnych obserwacji, przedstawiając chłopów zarówno z ich zaletami, jak i z ich wadami.. A, jak myślę, ze panowie Duza by już mogli mieć, Ino oni nie chcom chcieć!. - A jak my, to my się rwiemy Ino do jakiej bijacki.. Zauważa to Czepiec: „Pon się boją we wsi ruchu./ Pon nos obśmiewajom w duchu".• Najważniejsze cytaty „Wesela" • Premiera spektaklu „Wesele" • Bibliografia: Bohaterowie • Panna Młoda - charakterystyka • Pan Młody - charakterystyka • Gospodarz - charakterystyka • Bohaterowie „Wesela" i ich pierwowzory • Fantastyczne osoby dramatu • Chłopi i inteligencja w „Weselu"Wieś ukazana w „Weselu" nie jest ukazana jedynie w myśl chłopomańskiej mody, ponieważ poza zachwytami nad jej powierzchownym pięknem, znajdziemy w utworze również krytykę małostkowości chłopów, pogoni za pieniądzem, a przede wszystkim pijaństwa.. Motyw ducha - drugi akt dramatu stanowi swoisty seans zjaw i duchów: Widma, Rycerza, Stańczyka, Upiora i Wernyhory.Tytułowe wesele odbyło się kilka miesięcy wcześniej, 20 listopada 1900 roku w podkrakowskich Bronowicach.. Jest to grupa wewnętrznie zróżnicowana, o ukształtowanej świadomości narodowej, lecz potrzebują odpowiedniego przewodnictwa, które utwierdziłoby ich w tej świadomości.Pomimo pozorów ludomanii, inteligencja gardzi chłopami.. DEKORACJA: Noc listopadowa; w chacie, w świetlicy.. Poeta Lucjan Rydel (w dramacie Pan Młody) ożenił się z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną, a na tym weselu bawili się i bronowiccy chłopi, i krakowska inteligencja.. Nie rozumieją życia wsi, nawet nie wiedzą jakie prace odbywają się na wsi np.Charakterystyka inteligencji w „Weselu" Tym, co od pierwszego dialogu charakteryzuje inteligencję w utworze jest poczucie wyższości nad chłopami..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt