Zinterpretuj fragment mowiacy o tym ze glowny bohater
1.Fragment Ewangelii o wskrzeszeniu zmarłego jest ważną wskazówką dla Raskolnikowa, może on wreszcie wrócić na właściwą drogę.. 80% Plan wydarzeń legendy o św. Aleksym.. Można przez to rozumieć, że był patriotą.O tym niecodziennym fakcie poinformował dozorcę Michela, który w pierwszym momencie nie chciał wierzyć, gdyż twierdził, że szczurów w domu nie ma, a zdechły szczur leżący na widocznym miejscu byłby dodatkowo przejawem niespotykanego nieporządku.. Konrad utożsamiał się z całym narodem; świadczy o tym fragment „Nazywam się Milijon - bo za miliony kocham i cierpię katusze".. Awanturnicza fabuła realizuje się poprzez łańcuch przygód bohatera .Wiersz „Kowal" Leopolda Staffa pochodzi z tomiku „Sny o potędze", zbioru debiutanckiego.Takie umiejscowienie wiersza nie jest przypadkowe, bowiem tomik ten został napisany w duchu postawy witalistyczno-aktywistycznej, zainspirowanej filozofią Nietzschego.„Sny o potędze" obfitują w postaci mocarzy, herosów, jedną z nich jest ów tytułowy „Kowal", zatem można .Zinterpretuj podany fragment, odwolujac sie do swojej wiedzy o Konradzie-bohaterze III cz. Dziadów Adama Mickiewicza" Zad.. Pierwsze sukcesy odnosił na niwie plastycznej, a wystawy jego prac przykuwały uwagę elit ówczesnej Rzeczpospolitej.Podobne teksty: 85% Rola Soni w przemianie wewnętrznej Rodiona Raskolnikowa - głównego bohatera "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego..

Zinterpretuj podane fragmenty, odnosząc je do całości utworu.

79% Legenda o św. Aleksym; 84% Typ ascety w literaturze na podstawie „Legendy o św. Aleksym".. Myśli, że Artur żeni się z nią tylko dla formy, dlatego zdradza go z Edkiem.. Jednak droga okazała się dla niej zbyt trudna - 13 listopada 1831 r. w Justianowie Emilia Plater zmarła wskutek wyczerpania oraz choroby.Schemat odpowiedzi: TEMAT - Zinterpretuj podany fragment Ferdydurke Witolda Gombrowicza oraz w kontekście całego utworu rozważ problem poszukiwania własnego kształtu a uwikłania w Formę.. Poza tym do cech charakterystycznych jego wyglądu należała wielka głowa, gruby kark, szeroka, krótka twarz, ciemne włosy ułożone w cztery rzędy pukli .Opis utworów Dziady część II.. Młoda, osiemnastoletnia dziewczyna, zadbana, ładna.. uwagę na sposób kreowania bohaterów i groteskowy charakter sytuacji przedstawionej w tekście.. Tak też to pomieszczenie nazywa William (chłopak z wymiany) w 12. części.Zinterpretuj fragment „Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, odczytaj go jako jeden z kluczy do zrozumienia utworu, a wnioski wykorzystaj w wypracowaniu na temat: „Jak ocalić zagrożone człowieczeństwo" .. We fragmencie tym mówi konkretnie zarysowana postać, która uczestniczy czynnie w walce.Opowiadanie nie posiada rozbudowanej akcji - składa się głównie ze wspomnień głównego bohatera i rozmów, jakie prowadzi on z dawnymi znajomymi..

Opis bohaterów.

W końcu uznał to za dowcip - ktoś musiał przynieść z zewnątrz martwe zwierzę .„Sklepy cynamonowe" po raz pierwszy zostały wydane w 1933 r. (chociaż opatrzono je datą o rok późniejszą).. Jak komuś się nudzi to niech mi napisze wypracowanie bo ja tego nie potrafię jeszcze robić.Zanalizuj i zinterpretuj fragment dramatu Tadeusza Różewicza Kartoteka, zwracając.. Akcja dzieje się na polskiej prowincji, pod koniec lat dwudziestych - retrospekcje z kolei opowiadają o wydarzeniach z 1914 roku.. W dzieciństwie Scrooge był bardzo samotny, miał surowego ojca i często nawet w święta musiał zostawać w internacie.. 86% Rola Soni w przemianie wewnętrznej Rodiona Raskolnikowa- głównego bohatera „Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego.Charakterystyka bohaterów.. Wyzwolona, pozbawiona zasad obyczajowych.. "Romantyczna koncepcja poety jako przywodcy narodu.. Podczas ich spotkania Ziembiewicz rozpoznaje w chodzącej po ulicy kobiecie swoją znajomą z dzieciństwa, Elżbietę Biecką.Nie mógł się o tym dowiedzieć także ze szkoły, ponieważ pani Helenka nie przekazała dyrektorowi listów na temat olimpiady twierdząc, że odbędzie się ona dopiero za kilka lat.. I. ROZWINIĘCIE TEMATU (można uzyskać maksymalnie 26 punktów) Punktacja..

T. Różewicz, Kartoteka (fragmenty), Między tekstami, cz. 5, str. 241.

pojedynku Boga z Szatanem - mocowania się dobra ze złem - walki o przywrócenie boskiego ładu .. -----nie ma sposobu pełnego - opisu świata - zinterpretowania wydarzeń i zachowań ludzkich - ujęcia w .Pasek w „Pamiętnikach" opowiada o walkach Czarnieckiego ze Szwedami w Polsce i Danii, o rokoszu Lubomirskiego, o odsieczy Wiednia, którą przedstawił w oparciu o relację jej uczestnika, a także o zmaganiach z Moskwą.. Jednocześnie jednak był on przeznaczony do wykonania ustnego, śpiewanego, dlatego też wyraźnie zarysowane są w nim cechy liryki - przede wszystkim bardzo regularny, rytmiczny i rymowany wiersz (w polskim przekładzie .Charakterystyka bohaterów.. Jego poddani nazywali tego trzydziestojednolatka miedzianobrodym z racji rudego zarostu.. Zinterpretuj podany fragment, odwolujac sie do swojej wiedzy o Konradzie-bohaterze III cz. Dziadów Adama Mickiewicza" Adam Mickiewicz III cz. Dziadów, Akt I, Scena II .Porównaj opisy dwóch kobiet, biorąc pod uwagę ich rolę w kreacji głównego bohatera "Granicy" Zofii Nałkowskiej.. Ala - kuzynka Artura, jego narzeczona.. Oddawał się wówczas lekturom i marzył o baśniowych krainach.Ze względu na typ liryki należy mówić o tym wierszu, jako o liryce inwokacyjnej, czyli takiej, w której jawny podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do jakiegoś „ty"..

W obliczu bólu nie ma bohaterów" (?Rok 1984, George Orwell).

Tutaj takim adresatem wypowiedzi jest „człowiek końca wieku", do którego podmiot liryczny kieruje kolejne pytania.84% Legenda o świętym Aleksym - plan wydarzeń.. To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodaćBuszujący w zbożu jest zatem powieścią o kolejach własnego losu bohatera, w której ciąg zdarzeń ubarwiony zostaje krytycznymi obserwacjami społeczno-obyczajowymi, utrzymanymi w konwencji satyry na mieszczańskie społeczeństwo Ameryki lat czterdziestych.. Don Kichot - podstarzały, dobiegający 50 roku życia szlachcic o pseudonimie Don Kichot z La Manchy, naprawdę nazywa się Alonso Quijano.Jego największa pasja to czytanie romansów rycerskich, a jego marzeniem jest zostanie błędnym rycerzem i wsławienie się szlachetnymi uczynkami.Wysoki, chudy, kościsty, o pociągłej twarzy.Neron był cezarem Rzymu i bohaterem powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Quo vadis".. 85% Geneza opowieści o św. Aleksym.Dusiołek - interpretacja Wiadomości wstępne Utwór będący mistrzowskim nawiązaniem do tradycji ludowej, ukazał się w 1920 roku, w zbiorze Łąka.Ballada dotyczy opisu spotkania Bajdały z Dusiołkiem - fikcyjną postacią fantastyczną, którą Leśmian, wzorując się na podaniach i legendach mitologii słowiańskiej - wymyślił specjalnie na potrzeby liryku.Gdy generał Chłapowski (to pod jego komendą walczyła bohaterka dzieła) podjął decyzję o kapitulacji, kobieta w stopniu kapitana postanowiła kontynuować walkę i wyruszyć do Warszawy.. Dzięki Sonii Rodion diametralnie zmienia własny punkt widzenia.. II część Dziadów, chronologicznie pierwsza, powstawała w latach 1820-1821, w okresie wileńsko-kowieńskim życia Adama Mickiewicza (stąd określenie Dziady wileńsko-kowieńskie).Została opublikowana po raz pierwszy w II tomie Poezji.Utwór poprzedza balladowy wiersz Upiór.. Akcja toczy się w Dzień Zaduszny (w nocy) w kaplicy, gdzie zebrała się .Informacje o bohaterach książki : Mikołajek :) Potrzeba mi informacji na temat bohaterów z książki Mikołajek np.:-Mikołajek , -Rosół,-Maksencjusz, -Kleofas, -Ananiasz,-Alcest, -Rufus,-Euzebiusz,-Gotfryd,-pani nauczycielka, -Pan Blédurt; Proszę pomóżcie .. Owym głównym bohaterem jest Wiktor .Bohater żyje samotnie, nigdy się nie ożenił.. Doskonale wiedzieli o tym oficerowie NKWD i często .Zinterpretuj poniższy fragment prozy Stefana Żeromskiego.. Wiadomość o zdradzie staje się źródłem załamania Artura i jedną z przyczyn jego śmierci.Bohater III cz. „Dziadów" bardzo intensywnie angażował się w realizację swojego planu.. Jedyną dziewczynę, z którą był związany, odrzucił, ponieważ straciła swój posag.. Swój pokój określa mianem CSW, czyli Centrum Sterowania Wszechświatem.. Przypomnienie sytuacji początkowej: bohater (narrator) Józio ukończył 30 lat, ogłosił powieść Pamiętnik z okresu dojrzewania i został .„Pieśń o Rolandzie" jest tekstem o charakterze epickim, przypominającym starożytne i średniowieczne eposy.. Dziewczyna jest jedyną osobą, której bohater może zaufać, równie grzeszną i potępioną..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt