Charakterystyka zosi i telimeny arkusz maturalny
Przez małżeństwo z Tadeuszem odgrywa znaczącą rolę w pogodzeniu zwaśnionych rodów Sopliców i Horeszków.. Na dworze uważana jest za krewną Sędziego, a niektórzy nazywają ją ciocią Tadeusza.Zosia jest bohaterką "Pana Tadeusza", wielkiego dzieła Adama Mickiewicza.. Wizerunek kraju lat dziecinnych w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza.. Są one na pewno przeciwieństwami.. Telimena to jedna z głównych, a zarazem najbardziej tajemniczych postaci powieści Adama Mickiewicza Pan Tadeusz.. I schemat charakterystyki porównawczej 1.. Zosia i Telimena to dwie główne kobiece postacie z epopei narodowej Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz".. Postaci te są dwiema głównymi bohaterkami kobiecymi dzieła Adama Mickiewicza.Chociaż charakterystykę uczą się pisać już uczniowie na etapie szkoły podstawowej, to tylko nieliczni z Waszych starszych kolegów poradzili sobie ze zbudowaniem pełnych portretów postaci „Pana Tadeusza" z uwzględnieniem sposobu kreacji bohaterów (idealizacji Zosi oraz komizmu postaci Telimeny).. Oglądaj koniecznie ten educast!. Charakterystyka Telimeny, Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz - streszczenie, opracowanieCharakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny.. Pan Tadeusz to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza.. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Sopliców i .Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług i statystyk..

Egzamin maturalny - maj 2005 r. Okręgowe komisje egzaminacyjne.

Zosia, np.: 0-1 a. córka Ewy Horeszkówny wychowywana przez Telimenę, b. młoda dziewczyna, c. naturalna, nieobyta w wielkim świecie.. można uzyskać maksymalnie 25 punktów Przedstawienie postaciArkusze egzaminacyjne pojawią się dziś po południu, ale zbiór wskazówek dla egzaminatorów oceniających prace egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów egzaminu maturalnego będzie .Zosia i Telimena - charakterystyka porównawcza bohaterek „Pana Tadeusza".. ul. Józefa Lewartowskiego 6, 00-190 Warszawa +48 22 53 66 500J zyk polski - poziom podstawowy Klucz punktowania odpowiedzi 3 Cz !". Przede wszystkim zapamiętaj pełny tytuł: Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie.. Określając sytuację dramatyczną i sposób jej budowania, odpowiedz na pytanie, jaką rolę odgrywają w tekście nawiązania do twórczości Adama Mickiewicza i tradycji literackiej romantyzmu.2 Egzamin maturalny z języka polskiego Arkusz I Temat 1.. Zadanie maturalne, które ma posłużyć maturzystom do przygotowania się do pisemnej części matury z polskiego, na której wymagana jest umiejętność pisania dobrego wypracowania maturalnego (najlepiej: rozprawki, eseju) opartego na analizie .Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny..

Wkrótce zamieścimy na naszej stronie internetowej arkusz, który wypełniali dziś maturzyści.

Kobieta ta jest piękną, ale powoli już starzejącą się damą.. Klucz odpowiedzi do zadania maturalnego: Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Kim jest?. Dziewczyna pochodziła z rodu Horeszków - jej matką była Ewa Horeszkówna, która niestety nie mogła wychowywać córki, gdyż umarła.. Brak ocen 3 marca 2020 0 Przez admin .. (tem)Zadanie maturalne: Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Charakterystyka Zosi: a) wygląd, b) zachowanie, styl bycia, c) cechy charakteru, d) ocena.. Jak widać, to dwie postaci zbudowane na zasadzie kontrastów, tak aby cechy jednej uwypuklały cechy drugiej.. Adam Mickiewicz Pan Tadeusz [Epilog - fragment] Chciałem pominąć, ptak małego lotu,POZIOM PODSTAWOWY • JĘZYK POLSKI arkusze maturalne • pliki użytkownika Zdzichunia przechowywane w serwisie Chomikuj.pl • 2012 MAJ OKE PP.pdf, 2003 STYCZEŃ OKE PP II ODP.pdfTelimena - charakterystyka ostatnidzwonek.pl, streszczenie i opracowanie epopei Mickiewicza..

Telimena, np.: 0-1Egzamin maturalny z języka polskiego Poziom podstawowy 8 Temat 2.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.Sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów" oraz charakterystyka porównawcza bohaterek "Pana Tadeusza": Telimeny i Zosi to tematy do wyboru, z którymi musieli zmierzyć .Telimena - kobieta irytująca czy intrygująca.. Zinterpretuj fragment dramatu Sławomira Mrożka Śmierć porucznika.. Przypadkiem oczy podniósł i tuż na parkanie Stała młoda dziewczyna.. W rzeczywistości nie łączy ich żadne pokrewieństwo.Dwie piękne kobiety w epopei narodowej - Zosia i Telimena - młodość i wiek dojrzały, niewinność i doświadczenie.. - brzmi intrygująco?. .85% Charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny "Ogrodniczka dziewczynką zdawała się małą, a pani ta niewiastą już w latach dojrzałą".. Arkusz dla poziomu podstawowego zawierał jedno zadanie sprawdza-jące umiejętność rozumienia czytanego tekstu nieliterackiego i dwa zadania (do wyboru) sprawdzające umiejętność odbioru tekstu literackiego oraz tworzenia tekstu własnegoTelimena - bez wątpienia najbarwniejsza postać Pana Tadeusza..

Pobierz arkusz maturalny:Zosia i Telimena to dwie główne kreacje kobiece w epopei narodowej Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz".. Zosia to córka Ewy Horeszki, jedynej miłości Jacka Soplicy.

Na pisemną maturę z języka polskiego abiturienci mieli 170 minut.. Maturzyści częściej wybierali drugi temat, czyli charakterystykę Zosi i Telimeny, jednak nie potrafili dostrzec w tekście idealizacji postaci Zosi oraz komizmu w sposobie ukazania postaci Telimeny.Poziom rozszerzony.. Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Arkusz poziom rozszerzony: pobierz klucz odpowiedzi: pobierz Temat 1.. […] Twarzy nie było widać.. Jest to czternastoletnia, dobrze wychowana dziewczyna, która uwielbia przebywać na łonie natury.Zosia Horeszko jedna z głównych postaci kobiecych w Panu Tadeuszu.. Zwrócona na poleCharakterystyka porównawcza Telimeny i Zosi Horeszko.. Klucz odpowiedzi: ROZWINIĘCIE TEMATU - zadanie maturalne.. Opiekunka Zosi, prawdopodobnie przyjaciółka Ewy Stolnikówny.Przez Sędziego nazywana siostrą.. Charakterystyka Zosi, Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz - streszczenie, opracowaniePan Tadeusz - co pamiętać o tytule .. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem.. Pan Tadeusz to imię jednego z bohaterów - usynowionego przez Sędziego Soplicę syna jego brata, Jacka.Na pisemny egzamin maturalny w maju 2009 roku zostały przygotowane dwa arku-sze egzaminacyjne.. Pełni rolę opiekunki Zosi i razem z nią mieszka w Soplicowie.. Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. I ROZWINIĘCIE TEMATU (można uzyskać maksymalnie 25 punktów) Punktacja Przedstawienie postaci 1.. Interpretując podane fragmenty, rozważ związek doświadczeń emigracyjnych z obrazem utraconej ojczyzny.Wnioski z analizy odnieś do całej epopei.. Charakterystyka Telimeny:Z rozmów z maturzystami wynika, że większość z nich wybrała temat z „Pana Tadeusza" polegający na porównaniu charakterów dwóch pań - Telimeny i Zosi..Komentarze

Brak komentarzy.